Jižní Korea

v kategorii Texty dne 17.12.2022

Tak jsem se dočkala po třech letech covidové pandemie, že mi cestovní kancelář sdělila termín odletu do Jižní Koreje. Letěli jsme z Prahy do Kataru do Douha a potom do Soulu v Jižní Koreji. 

V Kataru na letišti vládla již plně marketingová fotbalová sezóna související s blížícím se mistrovství světa ve fotbale. V obchodech na letišti se prodávaly fotbalové suvenýry, fotbalové míče a všude kolem byly reklamy na nadcházející událost. 

Letiště v Douhá je moderní, nové a nebylo při naší návštěvě ještě zcela dobudované. Letiště je obrovské a je zřejmé, že je křižovatkou na letech mezi Evropou a Asií. 

Při letu z Douhá do Soulu jsem měla štěstí, protože jsme letěli za denního světla nad Himalájemi. Vždy jsem si přála nad těmi osmitisícovkami letět, a to se teď stalo a splnila jsem si dávné přání vidět z letadla K2. To byla cesta tam. Při zpátečním letu jsem z letadla viděla v dálce horu Ararat a pod námi řeku Tigris. Jinak let je dlouhý. Moje obavy z letu se nenaplnily. Dopadlo vše dobře a ani časový posun při letu tam mne nerozhodil. 

Příroda v době říjnového pobytu zářila ve žlutých, oranžových a červených barvách. Všude kolem byly červené javory, žluté stromy ginka, žlutá pole rýže.

Jižní Korea neboli Korejská republika leží na jižní polovině Korejského poloostrova. Počet obyvatel se pohybuje kolem 51 milionů. Největším a hlavním městem je Soul, kde žije 25 milionů lidí. Dnes je Jižní Korea vyspělým státem s 10. nejvyšším nominálním HDP na světě. 

Poloostrov  byl osídlen asi před 400–700 tisíci lety. Současné etnické složení Korejského poloostrova vzniklo v důsledku migrace potomků mongolských kmenů ze střední Asie. Nejstarším státem zde bylo království Kočoson. V roce 372 pronikl do Koreje z Číny buddhismus. První doložený celokorejský stát existoval v letech 668–918. Dynastie Korjo dala zemi také název, který se ve světě užívá dodnes. Korjo narušil roku 1231 vpád Mongolů.  V roce 1446 byla vytvořena hangul, původní korejskou hláskovou abecedu, kterou Korejci používají dodnes.  Dynastie Čoson také potlačila buddhismus ve prospěch konfucianismu či spíše neokonfucianismu

 V roce 1897 vzniklo Korejské císařství, které bylo v roce 1910 okupováno Japonskem.  Odpor proti okupaci Japonskem trval do osvobození v roce 1945. Vyhlášení jihokorejského státu bylo 15. srpna 1948. Na konci 2. světové války byla Korea rozdělena podél 38. rovnoběžky na severní část, jež byla okupována Sovětským svazem, a na jižní část, jež byla pod vlivem  USA. V červnu 1950 vojska KLDR zahájila korejskou válku. Boje skončily 27. července 1953, kdy byla podepsána dohoda o příměří, která obnovila hranici kolem 38. rovnoběžky, v roce 1953 a mírová smlouva nebyla uzavřena dodnes, takže oba státy jsou stále ve válečném stavu.  

Gastronomie 

Korejská kuchyně je z velké části založena na rýži, zelenině a také masu. Tradiční korejská jídla jsou pojmenována podle počtu příloh. Kimchi se podává téměř při každém jídle. V Koreji je polévka podávána jako součást hlavního jídla. V každém případě jsme se denně setkali u jídla s kvašenou zeleninou, mořskými řasami, saláty všeho druhu a nečekaně s menším množstvím nakládaných ryb a plodů moře. Ochutnali jsme rýžové víno. Všimla jsem si, že místní si balí v ruce do zelených salátových lupenů jídlo, které je v malých mističkách na stole a poté ho konzumují. V době mé návštěvy se sklízela rýže na polích po celé zemi, zrály kdoule a granátová jablka. Na všech zahrádkách ve vnitrozemí se pěstovaly fazole, cibule, saláty. Na místních trzích se nabízely ve stánkách houby všeho druhu, různé byliny a traviny a voňavé dřeviny. Neviděla jsem ve vnitrozemí žádné chovy hovězího a vepřového dobytka. Ve městech se zavedením různých fast foodů  se ale stravovací návyky zejména mladší generace mění. 

Památky 

V Koreji jsme byli hlavně proto, abychom se podívali zejména na památky země, tedy hlavně na ty, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. 

Chrámy jsou postavené v krásných zahradách nebo v lesích na úpatích hor. Zdobí je borovice a javory, stromy ginko a nespočetné keře a okrasné traviny, výhledy do údolí z kopců a skal. Šli jsme dlouhou alejí pokroucených jakoby tančících vysokých borovic. Dlouhé šikmé větve se skláněly nad říčkou a byly podepřené dřevěnými kůly. O borovice místní pečují. Vytváří z nich ve městech takové clony proti slunci nebo dešti, pod které se lze schovat při nepohodě. Kompozičně borovice doladí červené javory a žlutá ginka. Teď na podzim byla ve všech chrámech nainstalovaná záplava chryzantém. K tomu se chrámy linou zvuky zvonů. 

Jižní Korea má 22 národních parků, především v horských oblastech.

Program zájezdu byl velmi náročný, protože jsme téměř denně měnili hotely a projeli tak během cca 10 dní celý jižní poloostrov a prohlédli si řadu světových památek, muzeí a moderní výstavbu ve městech, zejména v Busanu a v Soulu. Počasí nám přálo, bylo teplo a po celý pobyt svítilo slunce. Místní obyvatelé o víkendech navštěvují hojně památky a zejména v Soulu oblékají při těchto příležitostech historické kroje, které si lze zapůjčit ve vybraných  obchodech ve městě. Na druhé straně jsme si uvědomovali, že s naší návštěvou byla nově rozvolněna některá proti covidová opatření, i když byla ještě uvnitř budov rouška povinná, a lidé vyšli opět do ulic měst.

Kromě mnoha dalších míst jsme navštívili: 

 • Soul, o víkendu jsme také zažili při prohlídce města v ulicích demonstrace a manifestace. 
 • Současná architektura: Lotte World Tower; 63 Building; Leeum Samsung Museum of Art;    DDP – Dongdeamun Design Plaza od Zahy Hadid, nová radnice; Louis Vuittoncentrum (arch. F. O. Gehry,), National University Museum of Art, EWha Womans University), Samsung Jong-ro Tower, Čongkyčon náplavka v letech 2003-2005 urbanisticky moderně upravené.
 • Incheon je významný jihokorejský námořní přístav na západním pobřeží korejského poloostrova, nedaleko hlavního města Soulu. Žije zde více než 2,6 milionu obyvatel a je tak třetím největším městem Korejské republiky. K jeho území patří mnoho ostrovů ve Žlutém moři, mezi ty největší patří ostrov Kanghwa a ostrov Čung, na kterém se nachází mezinárodní letiště Incheon, které je největším mezinárodním letištěm v Jižní Koreji. Z ostrova Čung vede most do centra města. Ve městě existuje metro, které je napojeno na metro v Soulu.
 • Tradiční vesnické architektury 
 • Megalitické lokality  
 • Kamenné pagody
 • Knihovna s 81 350 dřevěnými tiskařskými deskami buddhistického kánonu Tripitaka  
 • Lesní cesta „borovic tančících ve větru“
 • BUSAN druhé největší město Jižní Koreje, od 15. st významný přístav, mrakodrapy: IFC, ZENITH , WBC, LCT Sharp (r. 2019, 412 m); Cinema Center. V roce 2014 byl místní přístav šestým největším kontejnerovým přístavem na světě. Každoročně zde probíhá mezinárodní filmový festival. Od 1. 5. 2030 do 31. 10. 2030 by město chtělo být hostitelem světové výstavy EXPO 2030. Oblast kolem města Busan se během korejské války stala posledním útočištěm jihokorejské armády a odehrála se zde bitva o Pusanský perimetr, ve které se severokorejská vojska podařilo odrazit a zatlačit zpět na sever. Opravdu krásné přímořské město s nádherným přístavem, plážemi a skvělou moderní architekturou.
 • Posokčong , tj. „piknikovací“ místo městské aristokracie s neobvyklým vodním kanálkem pro společenskou zábavu,
 • Park tumulů ,23 tumulů s více než 200 královskými hroby 
 • Čomsongdaeunikátní astronomická observatoř vybudována v letech 632-47

I když jsem před cestou měla nějaké obavy z ní, myslím, že splnila veškerá moje očekávání spojená s poznáním této země, lidí a kultury. Za trochu té mé námahy fyzické i psychické ten výlet opravdu stál. Splnila jsem si několik přání včetně lampionové slavnosti na řece. Bylo to překrásné. Celá ta slavnost se připravuje celý rok a lampiony ve všech možných tvarech a velikostech jsou nainstalovány na řece, na břehu a v parcích, tak třeba lampionový zvěrokruh v nadpřirozené velikosti, různá zvířata a ptáci, lidé, starověká zvířata a celé lampionové orchestry. Obdivuhodné a pracné. 

 Let nad osvětlenými nočními městy a pohořími. Budovy od světových architektů, přístavní města s přístavy, lodě, pláže a moře, nadjezdy a mosty v přístavech a na řece v Soulu, mrakodrapy, široké ulice a úzké uličky nedaleko nich, moderní nákupní centra a tržiště. Bohatá města a péče o památky a národní parky, roboti v muzeích a mnoho dalšího. 

V Koreji je znát rychlý technický a technologický vývoj posledních let a přetrvávající úcta k tradici a památkám. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 hlasů, průměr: 3,00 z 5)
Loading...
Tisknout
RSS 2.0

Background