Vídeň – září 2019

v kategorii Nezařazené dne 03.10.2019

Tentokrát jsem jela do Vídně vlakem. Můj dvoudenní program byl celkem náročný. Po příjezdu na Hlavní nádraží do Vídně, které je moderní, nedaleko centra města a kolem je  moderní nová zástavba, jsme se jely s kamarádkou podívat na přehlídku moderního umění na Viennacontemporary (International Art Fair, Marx Halle Vienna). Vezly jsme tam v kufru katalogy k výstavě galerie, kterou její dcera provozuje v Praze. Byly jsme pozvané na zahájení výstavy a potom jsme si výstavu pomalu prošly. Nevěděla jsem, co mohu všechno od této exhibice očekávat. Po prohlídce výtvarných děl jsme se jely do města ubytovat. Prvně jsem ve Vídni bydlela nedaleko Albertiny, a to bylo velmi příjemné. Ubytování v hotelu Mailberger-Hof v Annagasse bylo skvělé. Uvnitř hotelu bylo atrium s posezením a budova byla porostlá zelení. Ubytovaly jsme se v centru z toho důvodu, že jsme měly zakoupené vstupenky na večerní koncert Vídeňských filharmoniků, který se konal v nedaleké budově Musikverein. Na programu koncertu byly symfonie Johannese Brahmse č. 1 c-Moll, op. 68 a 2 D-Dur, op. 73. Filharmoniky dirigoval Philippe Jordan hudební ředitel Pařížské opery od roku 2008 a od 2020 hudební ředitel Wiener Staatsoper. Začínal v Městském divadle v Ulmu, později ve Staatsoper Unter den Linden v Berlíně. Od roku 2001 do 2004 byl šéfdirigentem v Grazu v Operním domě a Filharmonie Graz. Má za sebou úctyhodnou kariéru v nejdůležitějších operních domech, např. v Metropolitní opeře v New Yorku, Royal Opera House Covent Garden v Londýně a mnoha dalších. Ještě nikdy jsem nebyla ve velkém sále Musikvereinu na koncertě, tak jsem se moc těšila na nový zážitek. Koncert byl skvělý a do hotelu jsme se vracely za teplé podzimní noci. Neodpustily jsme si prohlídku výkladů Dorothea a dalších obchodů zlatníků a starožitníků. Krása.

Druhý den ráno jsme chtěly jít do Albertiny na výstavu Albrechta Dürera. Vídeňská Albertina připravila na podzimní a zimní sezónu výstavu nejslavnějšího německého renesančního malíře a grafika Albrechta Dürera. Základ výstavy tvoří vlastní sbírky muzea, které zahrnují 140 vlastnoručních Dürerových kreseb, což je největší kolekce na světě. Expozice umožňuje pohled na postup zrodu některých jeho obrazů a grafických listů a vyzdvihuje význam kresby, která se v jeho době změnila v uznávané umělecké dílo. O výstavu je ve Vídni obrovský zájem a před budovou se vytvořila už po ránu fronta. Nevěděla jsem, že Albrecht Dürer pocházel z Maďarska. To, že je z rodiny zlatníka, je celkem zřejmé z jeho kreseb. Fascinovalo mne také několik zcela současně provedených obrazů krajiny. Od něho samozřejmě také velmi obdivuji kresby květin a rostlin, zvířat apod.

Po krátké procházce centrem Vídně jsme si neodpustily návštěvu známé restaurace pana Figlmüllera, nabízející pravý vídeňský řízek a bramborový salát. Patří už 110 let této rodině, má tři restaurace. Na stolech nenajdete ubrus, pouze pečivo a na talířku ubrousky a příbory. Každé ráno v 6:00 přijdou tři kuchaři a do 14.00 naklepávají řízky. Jejich specialita je vepřový řízek z 250 g vepřové panenky, kterou rozklepou, aby byla větší než velký jídelní talíř. Řízek obalují vždy až po objednávce. Vepřový řízek se smaží velice krátce. Kuchař řízky smaží pomalu cca 4 minuty. Vepřové řízky smaží tak, že vedle sebe jsou 3 pánvičky s olejem rozehřátým na 180°C. Do první pánvičky se dá řízek na 5 vteřin, pak se přendává do druhé pánvičky na dalších 5 vteřin. Nakonec se dosmaží ve 3 pánvičce. Kdyby řízek nechali v první pánvičce po jeho vyjmutí z lednice, ochladí řízek rozehřátý olej a bude suchý. Denně zde prodají 1000 řízků a spotřebují 60 litrů oleje. Restaurace si zakládá na tom, že používají suroviny pouze z Rakouska. Ostatně ve Vídni a v celém Rakousku se moc dobře vaří, stačí si jen vybrat, že. Po takovémto pozdním obědě cestou na nádraží zašel do obchodu pro Sachr a odjely na nedaleké nádraží. Byl krásný podzimní den a nedaleko se konala klimatická demonstrace místní mládeže.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Tisknout
RSS 2.0

Background