Port Townsend (srpen 2016)

v kategorii Texty dne 21.03.2017

Kdo z nás četl knihu od Betty MacDonaldové Vejce a já, tak si celkem dobře dokáže představit   přírodu, způsob života a myšlení obyvatel  okolo města Seattle kolem poloviny minulého století.

Betty MacDonaldová se narodila v roce 1908 a napsala do své smrti v roce 1958 čtyři romány o době, ve které žila. První knihu Vejce a já vydala v roce 1945. Náměty ke knize čerpala z vlastní zkušenosti z prvního manželství, které trávila na slepičí farmě blízko města Port Townsend ve státě Washington. Další knihou autorky, kterou jsem četla, byl román, Co život dal a vzal.

Slyšela jsem i teď po mnoha letech, že ne všichni zdejší obyvatelé s jejím popisem místních poměrů a vzájemných vztahů rodin souhlasí. Popis vztahů ve společnosti či komunitě je vždy velmi  subjektivní a záleží hodně na vnímání sebe a okolí. Pro mne byl život hrdinky románu uprostřed přírody těžký a obdivovala jsem, jak si dokázala najít po svém přestěhování z města do přírody nový smysl života.
Když  jsem kdysi knihu   četla,  tak jsem se snažila si život hrdinky představit. Jsem městský člověk a ani mne při četbě knihy nenapadlo, že se do těch míst někdy podívám.  Stalo se to ale  jednoduše. Odletěla jsem tam s manželem na návštěvu a za rybařením k  příbuzným. Je to totiž oblast, kde táhnou v řekách lososi.  Hotový rybářský ráj.
Pokud vím, tak v USA se při odchodu do  důchodu stěhují obyvatelé měst obvykle na Floridu nebo poslední dobou do okolí Seattle. Je to zajímavé místo i proto, že jsem zde prvně viděla v zálivu zakotvené vyřazené rezaté letadlové námořní lodě.  Nádhera. Seattle je zároveň obrovským námořním přístavem pro obchod s Čínou.  Město Port Townsend je krásným anglickým městem. Krajina kolem je protkaná zálivy a mosty přes ně, a to mne nadchlo.
Je to také věčně zelený stát, kdy v zimě je prý příroda mnohem více zelená  než  v létě v době horka a sucha. Celoročně člověka obklopují zasněžené vrcholky hor. Lesy jsou  plné divoké zvěře. Občas po ránu jsme na zahradě zahlédli tříčlennou srnčí rodinu, která se pásla na kraji lesa na svěží trávě. Srnky spasou všechno od květin po zralá jablka.  K  večeru po zahradě poskakovali králíci. Krajinu zdobí v srpnu divoce rostoucí a zrající ostružiny. K podzimu začínají do řek táhnout lososi.
Místní obyvatelé žijí ve městech, na březích zálivů , farmáři na loukách a mnozí v lesích. Jedete po silnici  s krásným výhledem na sluncem zalitou  zátoku, odbočíte po cestě do lesa a tam na palouku stojí  dům obklopený zahradou,  loukou a lesem. U odbočky k domu je umístěna poštovní schránka. Podle počtu těchto schránek lze tušit, kolik rodin bydlí v této části lesa. V údolí se rozkládají farmy, jejichž majitelé prodávají své produkty na sobotních farmářských trzích. Kolem na pastvinách se pasou krávy.  Na místních  trzích se prodávají  květiny,  ovoce, zelenina, ryby, jablečný  cidr, lokální víno, mošty, ruční výrobky z plsti, ručně zpracované látky a oděvy utkané z čisté doma zpracované vlny, malované obrázky, sušená levandule z levandulové farmy, pečivo a další plodiny a ruční výrobky. Trhy doprovází vystoupení místních kapel. Na trhu se pravidelně setkávají místní obyvatelé, posedávají  na trávě a povídají si nebo poslouchají hudbu a zpěv a ochutnávají různé delikatesy a hlavně v ruce drží kelímky s kávou.
Nedaleko sobotního trhu v Port Townsend je městské divadlo, místní knihovna, hasičská zbrojnice. Trochu jsem se kolem trhu procházela a prohlížela si úpravu zahrad. Při pohledu z kopce vidím trajekty směřující do Kanady a k Seattlu, dále je přístav jachet. Chystá se každoroční festival dřevěných lodí. Město je postavené v anglickém stylu, tím se liší od okolních městeček. Kolem pobřeží vede hlavní ulice plná restaurací, kaváren, galerií a prodejen se suvenýry, keramikou, asijským  a indiánským uměním.  Kupujeme si kávu a jdeme si sednout na kameny k vodě a pozorujeme lodě plující kolem. Obcházíme galerie , charitativní obchody a garážové výprodeje. V několika  galeriích jsou v prodeji šperky, ručně tkané látky a výrobky z nich, fotografie, sochy, indiánské výrobky, nábytek a další užitné předměty a výtvory místních umělců. Možná, že bych se se svou zálibou v tkaní gobelínů, fotografování, košíkaření , zhotovování adventních a dekorativních věnců tady uchytila. Zkusmo jsem si alespoň vyfotila staré zemědělské stroje a auťáky na kalendář na další rok. Fascinují mne místní zahradní dekorace ze dřeva, rezatého plechu, keramiky apod. Udělala jsem si alespoň jeden věnec z lesních plodů, mechu a kůry, abych nezahálela.

V srpnu je horko. Ráda se koupu v moři. Jezdíme se koupat do nedalekého zálivu s oblíbenou nevelkou pláží. Je mělká a celkem teplá.   Slunce rychle opaluje. V nedalekém okolí jsou i jezera vhodná ke koupání a rybaření. K večeru grilujeme na zahradě ryby. USA se připravovala na prezidentské volby a diskutovalo se živě o kandidátech.
Trochu jsme také cestovali po okolí a byla jsem se podívat kromě Seattlu a Port Townsend také v místech jako je Bremerton, Port Angeles, Poulsbo, Sequim, Port Hadlock-Irondale ,Port Ludlow, Quilcene, Pacific Beach, Chimacum, La Push, Sekiu a v dalších.
Tak zase někdy příště .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 hlasů, průměr: 1,00 z 5)
Loading...
Tisknout
RSS 2.0

Background