Origami

v kategorii Texty dne 16.01.2011

Origami je  japonské umění papírových skládaček. Líbí se mi japonské origami papíry připravené na skládání . Mají japonské  barevné potisky. Papíry jsou buď jednobarevné nebo každá strana papíru má svou  barvu. Papíry jsou  lesklé nebo s  různobarevnými potisky apod. Jsou přesně zastřižené do čtverce a mají různé velikosti. Kupují se  obykle  v sadě a bývá k nim  přiložen  nějaký návod na skládání,  jednodušší diagram . Chtěla jsem se naučit skládat zvířata , to byl můj sen. Musím říci, že v dětství jsem si skládala  některé dětské papírové  skládanky, třeba  papírovou lodičku nebo malířskou papírovou čepici, krabičku,vlašťovku nebo čerta.

Teď v dospělosti jsem pro sebe konečně před rokem objevila svět origami skládanek. Někdo luští křížovky, sudoku a já luštím diagramy a skládám sklady. Baví mne to.  Při tom vše začalo docela  nenápadně. Šla jsem kolem jednoho obchodu s čajem a s čajovým nádobím s názvem Bílý jeřáb. Zašla jsem dovnitř si obchod prohlédnout. V obchodě měli vystavenou japonskou skládačku  „tisíc jeřábů“, visela tam na zdi jako duhový lampion. Skládačka je z Japonska  z doby po Hirošimě . Četla jsem o ní příběh , nikdy jsem jí ale neviděla na vlastní oči. V Japonsku jsem ještě nebyla. Sním o tom, zajet se tam někdy podívat na dračí a lampionovou slavnost, a také na japonské zahrady, třeba ty mechové. Ty jsou nádherné.

Skládanka nebyla na prodej, k mému velkému štěstí. Přihlásila jsem se tedy na zimní kurz pro začátečníky v origami. Chodila jsem potom po večerech v zimě po práci do čajovny a učila se sklady. Sklady musí být přesné. Vydržela ten proces vlastního otesávání, protože jsem měla před sebou vidinu tisíce jeřábů. Mým cílem bylo naučit se složit nejdříve jednoho  papírového jeřába a potom další a další a další ….. Důležitá je při skládání přesnost skladů, ohybů a vytváření záhybů a znalost diagramů. Člověk musí umět přečíst diagram a podle něho složit skládačku.

Jsem pořád začátečnice. Teď už mám ale složené tři skládačky tisíce jeřábů. Ta první je z pravých japonských papírů, které se prodávají v sadě. Poprosila jsem majitele čajovny, aby mi jí nechal přivézt z Japonska. Potom jsem se do výroby skládačky pustila a skládala a skládala a skládala. Odhad mého učitele origami byl správný. Říkal, že skládal všude a skoro pořád a skládání  trvalo tři měsíce. Potom musíte jednotlivé jeřáby ještě pospojovat k sobě . Také musíte dbát na barevnost jednotlivých sloupců, aby výsledek byl takový jaký má být. Dala jsem si úkol, vyrobit skládačku do vánočních svátků a dát si jí pod vánoční stromeček. Termín mne nutil skládat a skládat. Skládala jsem ráda, zvykla jsem si skládat téměř všude. Ten zvyk mám  dodnes. Když jedu na delší cestu, tak si beru čtverce papíru a skládám. Nemusím už na skládání myslet, tak si skládám a poslouchám přednášku. Dříve jsem si třeba malovala na papír nějaké květy, obličeje či obrazce. Teď si skládám. Další skládačky jsem skládala z barevných papírků z poznámkových bločků, které se prodávají v papírnictví v Praze. Hotová skládačka je ale větší a těžší. Záleží na výběru brev bločku.

V Praze už se dají běžně koupit speciální sady japonských papírů na origami, i když za poněkud vyšší ceny než v okolních státech. Svůj půvab má i různý jiný papír, který si vybereme v obchodu, například dekorativní balící papír nebo já používám poznámkový barevný bloček. Nejkrásnější jeřábi byli vyrobené z balícího papíru z květinářství. Říkám jim desénoví. Záleží jen na nás a na formátu papíru, který si  v těchto případech musíme vyrobit  a musí být přesně čtvercový. Potom si sami zvolíme  velikost vytvářené origami skládačky a začneme skládat.

Začala jsem si kupovat knihy o origami a zkoušet si sama  vyrábět další skládačky. Hlavně bych se teď chtěla naučit skládat papírová zvířata. Už některá umím složit, tedy kromě jeřába umím složit želvu, motýla, rybu, poštovního holuba, netopýra,sovu,vážku,škorpiona,žábu, kraba a  havrana. Učím se právě žirafu. Čekají mne labutě, sloni,velryby,tučňáci,delfíni, vlci, psi,medvědi,čápi,lachtani,žraloci,rejnoci, hadi, jeleni,lvi , veverky, klokani,pávi a také jednorožci,pegasové a dinosauři. Někdy, když vidím výtvory některých origami mistrů, žasnu nad tím, že je něco tak složitého a nádherného možné složit. Hluboce před nimi smekám. Ta dovednost, představivost , trpělivost a um. Úžasné. Několikrát jsem si pustila video, kde lze sledovat postup skládání různých tvarů. Je neuvěřitelné, co se lze naučit a co si lze zapamatovat a ukázat ostatním. Je to fenomén.

Také existují origami šperky, skládají se motýli, růžičkové variace, kytice,květinové náhrdelníky,brože a náušnice s rybkou, kapsičkové náhrdelníky a ozdobné věnce včetně adventních, mušličkový náhrdelník, náhrdelník z listů, šiškový a stromečkový a ve tvaru hvězdy, srdíček, andělů, kimon, vějířů a samurajských přilbic. V Česku jsou origamistky, které se specializují na origami šperky. Mám takových šperků několik.

Také se chci naučit skládat sady květů či sady jeřábů apod. Spolu spojené  jednotlivé tvary, připomínají mi skupinová cvičení  kata v karate.

Origami mne přivedlo trochu více i do světa charitativních akcí v Praze, kterých se origamisté pravidelně účastní. Jednou ročně pořádají origamisté sjezd a připravují pro tento účel plakát a prostory na výstavu svých výtvorů a na origami dílny. Také navštěvují své přátele origamisty v zahraničí, v Maďarsku či Polsku .

Mým přáním je ozdobit si vánoční stromeček vlastními origami výtvory. Viděla jsem kdysi fotografii takového vánočního stromu ozdobeného členy origami společnosti USA. Strom stál v obrovské hale, byl vysoký, mohutný a bohatý na větve. Každá větev stromu byla bohatě pokrytá origami skládačkami. Překrásná fotografie v USA origami časopisu. Moc se mi líbil. Řekla jsem si, že by něco takového mohlo být dobré udělat i v Praze, například by se mi  takový vánoční strom  líbil v Náprstkově muzeu. Až budu mít trochu více času, určitě něco vymyslím a provedu. To už budu umět zase více a lépe  skládat.  Prozatím jsem si vymyslela společné foto všech mých origami výtvorů. Líbí se mi fotografie origami zvířat zasazených do přírodního prostředí, do trávy nebo v písku apod. Jsem hodně ráda, že pronikám do tajů origami a že jsem se už trochu něco naučila .Člověk  se má   učit  po celý život.  Život je tak zajímavější  a také zábavnější. Když totiž něco nového složím, mám po každé obrovskou radost.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 hlasů, průměr: 3,25 z 5)
Loading...
Tisknout
RSS 2.0

Background