Drážďany
v kategorii Texty dne 05.01.2024
Drážďany jsou hlavním městem Saska a žije v něm kolem půl milionu obyvatel. Je také druhým největším městem Saska po Lipsku.
Osídlování tohoto místa proběhlo už v 5. století, v písemných materiálech se objevuje od roku 1206. Od 13. století je sídlem saských kurfiřtů, tj. volitelů krále Svaté Říše římské a toto privilegium si udrželi až do roku 1806. Jedno z nejvýznamnějších období zažily Drážďany v době vlády kurfiřta Fridricha Augusta I. známého jako August Silný, který žil v letech 1670 až 1733.
Dnes je cesta do města rychlá, a i proto Drážďany pravidelně navštěvuje mnoho Čechů. Město je vystavěno na rovině u řeky Labe. Do Drážďan jezdím od středoškolských let do muzeí, na výstavy, koncerty, prohlédnout si stavební památky a umělecké sbírky a svých oblíbených obchodů na nákupy. Nevynechávám ani zážitky z různých restaurací, kaváren, cukráren a obdivuji i místní vánoční trhy. Drážďanský Striezelmarkt, založený v roce 1434, je jedním z nejstarších a nejznámějších adventních trhů v Německu. Koná se obvykle ve Starém městě na náměstí Altmarkt. Název trhu je odvozen od jeho hlavního produktu, Dresdner Stollen („Striezel“). Vrcholem trhu je Dresdner Stollenfest. Ostatně není nad drážďanskou štolu, která v posledních letech nechybí u našeho vánočního stolu. Tady v Drážďanech jsem si při jedné z mých prvních návštěv pochutnala na kohoutu na víně. Tady jsem byla na koncertě francouzské šansoniérky Mireille Mathieu. Tady jsem si koupila první hrnek od svařeného vína z vánočního trhu. Také jsem zde testovala novou cestovní kancelář, se kterou jsem později navštívila řadu zemí apod. Obdivovala sbírku porcelánu a šperků a dosud obdivuji vánoční výzdobu města a obchodů v něm. Je tradiční.
Mezi nejzajímavější stavby města patří Zwinger, komplex barokních staveb, ve kterých jsou dnes galerie a muzea. Název Zwinger označuje prostor mezi vnější a vnitřní zdí městského opevnění. Komplex budov byl budován v 18. století. Stavbu navrhl v barokním stylu architekt Matthäus Daniel Pöppelmann. Zwinger byl původněš určený pro zábavu saského kurfiřta Augusta Silného a je ve stylu sídel Ludvíka XIV. ve Francii. Byl postaven v roce 1709 jako oranžerie. Pořádaly se zde různé večírky a společenské akce. Postupně se sem začaly stěhovat sbírky, ve kterých je v současnosti cca 20 000 exponátů. Nejzajímavější je matematicko-fyzikální salón a největší sbírka porcelánu na světě. O století později byl Zwinger uzavřen Semperovou galerií podle návrhu architekta Gottfrieda Sempera.
Obrazová galerie starých mistrů se nachází v Semperově budově od roku 1855. Nejznámějším exponátem je Sixtinská Madonna od Raffaela, která byla namalována v letech 1512–1513 jako oltářní obraz. V galerii jsou kromě jiného Rembrandtovy, Rubensovy, Bellottovy a další renesanční a barokní malby.
Původní část městského opevnění Drážďan koupil v roce 1739 hrabě Heinrich von Brüh. Nechal zde postavit několik budov a zahrad s využitím části tohoto opevnění a podle toho vzniklo označení terasa. Dnes je na terase k vidění typická platanová alej. Albertinum se nachází na východním konci Brühlské terasy. Původně byla budova arzenálem zbraní, který byl přestavěn koncem 19. století Carlem Adolphem Canzlerem na budovu muzea. Jméno Albertinum je z konce 19. století, kdy vládl král Albert I. Saský. Od roku 2010 je v Albertinu uložena sbírka soch z drážďanských uměleckých sbírek.
Malba zvaná Knížecí průvod se stala jedním ze symbolů Drážďan. Zobrazuje šlechtice z rodu Wettinů v dobových uniformách od Konráda velikého (1130) až po saské krále 20. století. Na malbě jsou rovněž vyobrazeni August Silný a jeho syn. V roce 1907 byla malba přenesena na 25 000 porcelánových desek, aby lépe odolávala času. Malba přečkala bombardování v roce 1945.
Na místě dnešního Augustova mostu stál od roku 1287 kamenný most, který byl jedním z prvních mostů na Labi. Na jeho místě nechal v roce 1727 August Silný architekta Pöppelmanna zbudovat nový širší most. Předlohou pro Pöppelmanna byl pražský Karlův most.
Frauenkirche, kostel na náměstí Neumarkt, je dominantou Drážďan . Byl vybudován v letech 1726 až 1743 jako luteránský barokní kostel podle návrhu Georga Bähra a stal se symbolem drážďanského baroka. Zajímavostí kostela je vysoká kupole, tzv. kamenný zvon. Je srovnávaná s Michelangelovou kupolí pro baziliku svatého Petra v Římě. Kostel byl zničen v roce 1945. Při rekonstrukci kostela byly v roce 1993 nejdříve roztříděny ruiny kostela a očíslované části kostela byly uskladněny kolem kostela a následně v roce 1994 začala jeho vlastní rekonstrukce, která probíhala na základě dobových fotografií. Cca 50 % materiálu na rekonstrukci kostela pochází z původní ruiny a na fasádě kostela jsou vidět staré začernalé bloky v kontrastu s novými světlými. Při rekonstrukci Frauenkirche začala i rekonstrukce náměstí Neumarkt. Mnoho budov v okolí kostela získalo zpět svou barokní fasádu kostel.
Nedaleko se nachází Semperova opera. Saská státní opera v Drážďanech byla založena v roce 1841. Architekt Gottfied Semper postavil nejdříve divadlo, které shořelo v roce 1869. Na jeho místě pak navrhl budovu opery. Budova byla za války vybombardována a zůstaly z ní stát pouze vnější zdi. V roce 1985 byla opera rekonstruovaná.
Dalším významnou památkou je klenotnice Grünes Gewölbe. V expozicích Rezidenčního zámku je k vidění sbírka saských kurfiřtů a králů. Poklad ve formě šperků a reprezentativních exponátů je sbírkou evropského zlatnictví a výtvarného umění. Nedávno byla sbírka částečně vyloupena a po exponátech se pátrá.
Nejznámější sochou Drážďan je Zlatý rytíř. Socha zobrazuje saského kurfiřta Fridricha Augusta I.
V letech 1739–1754 byla vybudována v barokním slohu Katedrála Nejsvětější Trojice (Hofkirche) jako katolický dvorní kostel a je katedrálou Drážďansko-míšeňské diecéze a farním kostelem. V kryptě je uložena kapsle se srdcem Augusta Silného. Jako bývalý dvorní kostel je propojen nadchodem přes Chiaveriho ulici s Rezidenčním zámkem. Stojí na Starém městě mezi náměstími Schlossplatz a Theaterplatz.
Nová synagoga je synagogou židovské komunity v Drážďanech od roku 2001. Nachází se na Hasenbergu na vyvýšeném místě u Labe mezi bývalými opevněními na Brühlské terase a mostem Carolabrücke.
Drážďany jsou světovým městem kultury a umění a od roku 2004 do roku 2009 byly na seznamu světového dědictví UNESCO.