- Alena Wišová - https://alena.wiso.cz -

Kremže

Kremže (Krems an der Donau) je páté největší město Dolních Rakous a nachází se asi 70 kilometrů [1] západně od Vídně [2]. Město leží v údolí Dunaje [3], na soutoku řeky Kremže a Dunaje, na východním konci romantického údolí Wachau [4]. V současné době je město Kremže památkovou rezervací a spolu s celou Kulturlandschaft Wachau součástí Světového dědictví UNESCO.Je tradičním střediskem zemědělské a vinařské produkce celé oblasti. Profituje zejména z pěstování bílého vína odrůdy Veltlínské zelené a v posledních letech také Chardonnay [5] v údolí Wachau [4], jež reprezentují desítky vinařů a centrální vinné sklepy (Kloster Und) v budově někdejšího kostela a kláštera kapucínů. Další specialitou je palírna ovocných destilátů Bailloni, proslulá zejména produkcí meruňkových destilátů (40%), likérů (30%), sirupů a marmelád. Kremžská hořčice (Kremser Senf) skutečně pochází původně z Kremže, ač dnes se již zde nevyrábí. Kremž má univerzitu a také věznici. Žije zde přibližně 25 tisíc obyvatel.

Pamětihodnosti

Muzea

Díky nedalekému hlavnímu městu Dolních Rakous Sv. Hypolitu je do Kremže situována novostavba Zemské galerie. Tato budova je pokračováním snahy vybudovat v každé spolkové zemi architektonicky zajímavou stavbu. Galerie se nachází nedaleko přístaviště lodí na Dunaji a je jakousi dynamickou strukturou v podobě plachetnice v místě označovaném jako kulturní míle. Ze střešní terasy galerie je překrásný výhled na Dunaj a na benediktinský klášter Gottweig na obzoru. Galerie byla otevřena v květnu t. r.

Výstavy:

Franz Hauer byl sběratelem obrazů zejména Albína Egger-Lienze, Egona Schieleho a Oskara Kokoschky. Po jeho smrti byla sbírka rozprodána a obrazy jsou umístěny v četných významných muzeích v Evropě a v USA.

Městečko mne velice mile překvapilo svým překrásným a architektonicky zachovalým centrem, kterého se naštěstí nedotklo bombardování během II. světové války. Za krásného podzimního počasí byla procházka městem více než příjemná. Centrum města je velmi čisté a nabízí řadu rozptýlení v restauracích, kavárnách, starožitnostech, v obchodech s místními specialitami, na tradičních trzích. Tradičně jsou domy a ulice krásně vyzdobené květinami v truhlíkách, hlavně rudými muškáty. V centru na pěší zóně jsem potkávala mnoho turistů, část i z nedalekých Čech. Nekoupila jsem si žádný meruňkový destilát, ani likér, sirup či marmeládu, které jsou nabízené v mnoha prodejnách, ale smlsla jsem si na meruňkových knedlíkách, které byly prostě a jednoduše úžasné. Doma jsem si přečetla hned po příjezdu recept na meruňkové knedlíky v naší vídeňské kuchařce. Ty úžasně zralé meruňky obalené těstem a obklopené meruňkovou omáčkou. Skvostné. Vybrala jsem si nedaleko centra na náměstí jednu příjemnou restauraci s předzahrádkou, která knedlíky nabízela a posadila jsem se venku na zahrádce pod pergolu celou porostlou vinnou révou. Vinná réva tvořila stříšku a poskytovala tak ochranu před slunečními paprsky. Bohužel hrozny vína už byly sklizené, ale meruňkové knedlíky byly naproti tomu neskutečně chutné. Řeklo by se běžné meruňkové knedlíky, jak se ale dají připravit k jídlu…, no prostě něco úžasného. Tedy pro mne.

Město je střediskem vinařské produkce. Kolem města je daleko široko velké množství vinic. Oblast nabízí k návštěvám řadu vinných sklepů a zajímavé možnosti ubytování. Okolí je vhodné pro cyklistiku zejména kolem Dunaje, je zde možno podniknout i vyhlídkové plavby lodí po řece, v okolí je také řada klášterů, hradů a jejich trosek, vodních mlýnů a zejména všude kolem je velmi krásná krajina. Tady bych já jezdila na koloběžce. Já osobně jsem si vybrala pro příští krátkou návštěvu ubytování v nedalekém Malat Weingut und Hotel. Podle webových stránek a fotografiích na nich je to moderní a stylový 4hvězdičkový hotel propojený s vinařstvím a nachází se v nedalekém městě Furth. Na toto vinařství jsem přišla tak, že jsem se byla při procházce u Dunaje podívat v místním vinařském centru, ve kterém jsou v nabídce vína různých místních vinařů, a tak jsem toto vinařství pro sebe objevila. Zajímavé na něm je také to, že majiteli je rodina se stejným příjmením jako moje rodné příjmení. To mne zaujalo, koupila jsem si na ochutnávku víno a začala jsem trochu hledat na internetu. Na jaře jezdíme už delší dobu pravidelně do Burgenlandu na ochutnávku vín a na podzim bychom mohli u nás v rodině zavést novou tradici spojenou s návštěvou a ochutnávkou vín z oblasti Wachau. Tak to se těším a to je skvělé.